Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

Działalność Klubu

Klub zrzeszał średnio 50 osób, które w większości uzyskały członkostwo po 1996 roku.

W kolejnych latach spośród osób zrzeszonych, ponad 40 członków posiada licencje zawodnicze klasy A i B uprawniające do startów w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Wyścigach Motocyklowych, Mistrzostwach Polski w Motocrossie  i w Pucharze Polskiego Związku Motorowego, w Supermoto, Kartingu, Crossie Quadów oraz rajdach Enduro.

Kolejną wspólną cechą łączącą wielu członków klubu jest posiadanie licencji sędziów sportów motorowych. Trzech sędziów klasy państwowej i 10 klasy okręgowej miało rokrocznie możliwość wykazania się  uczestnicząc w eliminacjach Mistrzostw Świata w Motocrossie  czy przy okazji innych imprez krajowych.

Niestety w dobie pandemii musieliśmy zweryfikować nasze działania ograniczając je do wymaganego minimum.
    Klub posiada swoje pomieszczenie warsztatowe oraz szkoleniowe a poza sezonem korzystał z wynajętej sali gimnastycznej i siłowni w celu przeprowadzania treningów kondycyjnych na „sucho”. Organizowane również były grupowe wejścia na basen wojskowy WKS „Flota”. 

W sezonie praktyczne umiejętności jazdy na motocyklu doskonalone były na niezamieszkałych terenach okolic Gdyni, na pasie zapasowego lotniska w Rumii, trójmiejskiej obwodnicy lub na lotnisku Babie Doły. Obecnie tylko na homologowanych torach wyścigowych oraz na polach Gdańska czy przy ul. Puckiej w Gdyni. W miarę możliwości finansowych szkolonych są również organizowane szkolenia przez znanych zawodników Bałtyku Gdynia jak Maciej Bielas w jeździe torowej czy Mirosław Kowalski w crossie, oczywiście na profesjonalnych torach. Często szkolenia towarzyszą naszym eliminacjom do Mistrzostw i Pucharu Polski w sportach motorowych .
   

Przez wiele lat klub prowadził szkolenia młodzieży ucząc techniki jazdy. Tego typu działalność ma być kontynuowana również w kolejnych latach z uwzględnieniem członków zrzeszonych w założonym na bazie klubu – Uczniowskim Klubie Sportowym. Głównym zadaniem szkolenia będzie propagowanie nauki bezpiecznej jazdy na przeznaczonych do tego torach oraz poszerzenie wiedzy  teoretycznej o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.  Często klub ubiegał się o dofinansowanie od władz Miasta i Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego na prowadzenie szkoleń dla młodzieży oraz zawodników na torach w kraju i zagranicą. Obecnie poszukujemy sponsora/
    W poprzednich latach Klub organizował cykliczne szkolenia w centralnym punkcie miasta wraz z pokazami bezpiecznej jazdy prowadzonymi przez Mistrza Polski w wyścigach motocyklowych Artura Wajdę – późniejszego zawodnika i szefa Racing Teamu „Bałtyk”.

Klub wspomagał rzeczowo a także organizacyjnie swoich zawodników uczestniczących w eliminacjach wyścigów motocyklowych o tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski i w Pucharze PZM. Przeciętnie  w każdym roku odbywało się 8-12 eliminacji w różnych dyscyplinach sportu motorowego, w których startowali nasi zawodnicy. Początkowo wyścigi motocyklowe rozgrywane były w Poznaniu, później doszły do tego wyścigi na torze w Modlinie. Od 1998 roku niektóre  z eliminacji odbywają się również na torach zagranicznych - w czeskim Brnie i Most.

  Klub „Bałtyk” reprezentowany jest podczas zawodów motorowych takich jak motocross, enduro czy wyścigi motocyklowe przez wysokiej klasy zawodników startujących w wielu klasach pojemnościowych .
    Klub był organizatorem corocznej imprezy turystycznej, czyli ogólnopolskiego zlotu motorowego otwartego dla wszystkich rodzajów i typów motocykli. Zloty były 3-dniową imprezą z pokazami, konkursami, paradą ulicami miasta, rywalizacją w szybkości na gdyńskim lotnisku oraz koncertami zespołów młodzieżowych a także wspólnym, ogólno miejskim ogniskiem. Impreza dobywała się rokrocznie w okresie letnim na terenie motocrossu Gdynia Kolibki, czyli miejscu rozgrywania Motocrossowych Mistrzostw Świata lub na Polance Redłowskiej przy Bulwarze Nadmorskim.
    Celem imprezy było pokazanie atrakcyjnego sposobu na spędzanie wakacji oraz na integrowanie młodzieży naszego kraju. Organizując zlot obliguje się jego uczestników do skorzystania z zaproszeń na inne, organizowane w różnych częściach Polski tego typu imprezy. Podnoszą one sprawność fizyczną (liczne konkurencje w trakcie zlotów), umiejętności techniczne, zawiązują liczne przyjaźnie i rozwijają samodzielność. Pokazy BRD (ratownictwa drogowego) uczą szybkiego, w miarę fachowego udzielenia pomocy i odgrywają ważną rolę w każdego rodzaju szkoleniach organizowanych przez Klub.
Zlot jest jedną z możliwych form wypoczynku przeznaczonego dla całych rodzin. Celem bezpośrednim imprezy jest każdorazowo wyłonienie mistrza i dwóch wicemistrzów zlotu. Pozwala on jednocześnie promować klub oraz region wśród przybyłych gości z całej Polski jak również z zagranicy.
    W 1999 roku w III Nadmorskim Zlocie Motocyklowym wzięło udział ponad 200 motocyklistów z całej Polski. Oprócz tego teren zlotu odwiedziło kilka tysięcy osób oglądając przybyłe pojazdy oraz przysłuchując się koncertom zespołów młodzieżowych. W trakcie parady ulicami miasta parotysięczna rzesza mieszkańców Gdyni i Sopot miała zawsze okazję podziwiać uczestników imprezy na ich wspaniałych maszynach.
    Klub chętnie uczestniczy we wszelkiego typu imprezach, nie tylko związanych ze sportem motorowym. W trakcie zaaranżowanych „występów” daje pokazy jazdy sprawnościowej a czasami pokazy ratownictwa drogowego. W ostatnich latach  Klub uczestniczył w obchodach 650-lecia miasta Pucka, 80-lecia Lotnictwa Polskiego, Urodzinach Klifu, prestiżowych wystawach typu Międzynarodowe Targi Auto Tour Market, Racing Show, Moto Expo, Air Show, Olimpiada Miast Zaprzyjaźnionych, na imprezach antyalkoholowych, czy osiedlowych a także wykonywał pokazy w trakcie Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni przy okazji premiery jednego z filmów festiwalowych o tematyce motorowej, w pokazach Strongmenów,
    Rozdawaliśmy na Trójmiejskich ulicach i w szpitalach prezenty dzieciom jako Mikołaje na Motocyklach, których jesteśmy prekursorami w Polsce organizując pierwszy raz taki przejaz z radiem RMF-FM.
W roku 2001 uczestniczyliśmy w pokazach podczas charytatywnej imprezy z cyklu „Wszystkie dzieci są nasze” w hali Olivia oraz na „Rajdzie Rodzinnym” w Gdyni. Byliśmy organizatorem imprezy cyklu poświęconego 75-leciu miasta Gdyni” oraz zorganizowaliśmy uroczyste spotkanie dla działaczy, weteranów i zawodników z okazji 50-lecia działalności naszego klubu w Urzędzie Miasta na koniec 2001 roku.
W pierwszych dniach lutego 2004 uczestniczyliśmy w budynku Gdyńskiej YMCA w pierwszych Targach Czasu Wolnego proponując Wybrzeżowej młodzieży ciekawy i modny sposób na spędzanie wolnego czasu pokazując eksponaty i akcesoria przybliżające zainteresowanym rodzaj naszej działalności.
    Corocznie ku uciesze młodych gdynian braliśmy udział w święcie ulicy Świętojańskiej.
    W latach 2004 i 2005 przy współudziale Miasta Gdyni i GOSiR-u, Stowarzyszenie Klubu Kibica „Bałtyk” wraz naszymi klubowiczami zorganizowało Dzień Dziecka, kiedy to dla 60.000 gdynian na Skwerze Kościuszki przygotowaliśmy wiele atrakcji ku uciesze najmłodszych i ich rodziców. Była tam parada motocykli, pokazy sprawnościowe w wykonaniu strażaków, wozów policji, łodzi marynarki wojennej , helikopterów, występy zespołów na scenie, walki rycerzy, wyścigi Quadów oraz plażowe przejażdżki tymi pojazdami, wycieczki wodolotami, mechaniczne rodeo, pneumatyczne zamki i zjeżdżalnie a także rozmaite konkursy z nagrodami dla dzieci wraz z poczęstunkiem.
    Kolejnymi wspólnymi imprezami z Klubem Kibica Bałtyku były pod koniec roku 2004 „Mikołaje – dzieciom” w gdańskim Multikinie wraz ze Strongmanami rozbawiającymi najmłodsze i najuboższe dzieci z Pomorza oraz jako Mikołaje na motocyklach rozdawaliśmy prezenty dzieciom w gdyńskich szpitalach. Wszystkie te działania i społeczne akcje miały na celu pomoc potrzebującym oraz przybliżenie naszej statutowej działalności, zachęcając przy tym do wstępowania młodzieży w szeregi naszego Klubu a także promocję naszego klubu oraz naszego regionu.
   

W latach 2004 – 2018 nasi zawodnicy zaistnieli także na światowych arenach sportu motocyklowego biorąc udział  w eliminacji rajdu Quadów zaliczanego do Mistrzostw Świata we francuskiej miejscowości Pont de Vaux oraz w wyścigowych Mistrzostwach Świata Endurance w Le Mans gdzie nasi klubowi koledzy stanęli na wysokości zadania plasując się na bardzo dobrych miejscach jak na startujących pierwszy raz w tego typu zawodach (w pierwszej 20-stce na ponad 100 załóg !)
    W 2005 roku zorganizowaliśmy naszą sztandarową imprezę Quad Silver Cup w miejscowości Krokowa gdzie ponad 20 załóg startowało o nagrody i puchary ufundowane przez firmę naszego zawodnika Roberta Terleckiego SSP Yamaha Gdynia oraz przez nasz Klub.
Kolejna edycja Quad Golden Cup odbyła się w lipcu 2006 roku.  

W 2017 roku byliśmy współorganizatorem imprezy Motorock w Choczewie.

 Każdorazowe relacje ze zmagań naszych zawodników na torach wyścigowych  w kraju i zagranicą czy z organizowanych przez nas imprez typu ogólnopolskie zloty motocyklowe, targi i pokazy motorowe a także Dni Dziecka  emitowała Telewizja Polska Pr.3. i TVP Info
    Współpracujemy z wieloma klubami na terenie całej Polski lecz najściślejsza współpraca ma miejsce z Automobil Klubem Morskim, którego siedziba mieści się również na terenie Gdyni.

W ramach prowadzonej działalności klub współpracuje również z mediami o zasięgu lokalnym jak i krajowym.
    Klub może poszczycić się tym, że w kolejnych latach relacje z wyścigów motocyklowych i quadów pokazywało łącznie 6 krajowych stacji telewizyjnych.
    Przy  G.K.M. Bałtyk działał także Klub Seniora, któremu przewodniczył, niestety nie żyjący już Honorowy Prezes – Włodzimierz Gościcki.

Klub jest zrzeszony w Polskim Związku Motorowym, posiada osobowość prawną a zarejestrowany jest w Sądzie Rejonowym w Gdańsku.

 

Ze sportowym pozdrowieniem,

Prezes GKM „Bałtyk”

Marek Gościcki