Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

Klub wyłonił się z powstałego w 1945 roku Harcerskiego Klubu Motorowego. W 1951 roku przybrał nazwę „Bałtyk”, którą to posługuje się do dziś, a data ta uznawana jest za rok powstania GKM Bałtyk”. Założycielem klubu był hrabia Erazm Zabiełło. Klub działał prężnie od samego początku ale ograniczał się jedynie do sportów motocyklowych. Zawodnicy klubu startowali w motocrossie, rajdach Enduro i wyścigach drogowych. Najciekawsze zmiany nastąpiły jednak po roku 1990 i w chwili obecnej można mówić o całkowicie nowym obliczu klubu.
    W 1994 roku klub poszerzono o sekcję wyścigową, która reprezentowała odnawiającą się dyscyplinę sportów motorowych - wyścigi motocyklowe. Dyscyplina ta różni się od wyścigów drogowych tym, że zawody odbywają się na specjalnie do tego celu przeznaczonych torach. Jest więc to w pełni profesjonalna dyscyplina sportu. Od 1995 klub uczestniczy w reaktywowanych Mistrzostwach Polski w wyścigach motocyklowych.
    W kolejnym 1996 roku klub podjął się organizacji imprezy turystyczno-rekreacyjnej pod nazwą Nadmorski Zlot Motocyklowy o Puchar PZM i organizował ją do 2003 roku corocznie.
     


Także od 1996 roku klub zdecydował się na wystawę i prezentację swoich osiągnięć w różnych prestiżowych pokazach takich jak Międzynarodowe Targi Auto Tour Market , Racing Show, Moto Expo, Air Show, Olimpiada Miast Zaprzyjaźnionych czy przy okazji takich imprez jak Festiwal Filmów Fabularnych, 80-lecie Lotnictwa Polskiego, Urodziny Klifu, festyny antyalkoholowe czy Mikołaje na Motocyklach. . Uczestniczyliśmy w pokazach podczas charytatywnej imprezy z cyklu „Wszystkie dzieci są nasze” w hali Oliwia, Dzień Dziecka w centrum naszego miasta oraz na lotnisku podczas „Rajdu Rodzinnego” w Gdyni.
    W 1998 i 2000 roku Klub został uhonorowany pucharem za najlepiej zorganizowaną imprezę turystyczną w kraju przez Polski Związek Motorowy a w 2001 roku byliśmy organizatorem „Ogólnopolskiego Zlotu Motocyklowego z okazji 75-lecia Gdyni”.
W 1998 roku, w grudniu, podjęto decyzję o utworzenia przy klubie Uczniowskiego Klubu Sportowego  o profilu motorowym składającego się z uczniów szkół ponadpodstawowych Gdyni, do którego zgłosiły akces szkoły ZSBO i ZSM z Gdyni.
UKS „Moto Bałtyk” zrzeszający uczniów tych szkół powstał ostatecznie w 1999 roku.
    W 1999 roku reaktywowano sekcję Enduro, którą to w sezonie 2000  reprezentują zawodnicy na czterokołowcach w klasie Quad 4 x 2  a od 2001 roku także w dyscyplinie o nazwie Speedway Quad na torach żużlowych.
    W 2001 roku zorganizowaliśmy w Urzędzie Miasta Gdyni uroczyste spotkanie z okazji 50-lecia działalności naszego klubu, w którym wzięli udział weterani sportu, honorowi i obecni klubowicze, władze miasta, wojska oraz policji.